A sakkjátszma

Jul 09, 2025
 

♟️ Sakk matt – A Királynak még van egy lépése

Az élet néha olyan, mint egy sakktábla. A bábuk már elfoglalták a helyüket, az ellenfél előnyben, és mi ott ülünk bénultan: úgy tűnik, nincs több lépés, nincs kiút. Csapdába estünk. De biztos ez?

Van egy festmény címe: „Sakk matt”, - Friedrich Moritz August Retzsch 1831-.  A műalkotás két alakot ábrázol: az egyik az ördög, diadalmas arckifejezéssel, a másik egy kétségbeesett fiatal férfi, akinek a sorsa úgy tűnik, megpecsételődött. A sakktáblán már csak néhány figura áll – és a sátán látszólag győzött.

A festmény üzenete elsőre világosnak tűnik: a játszma véget ért. A sötétség győzött.

De egy történet szerint ez nem így van.

Egy sakkmester másképp lát

A legenda szerint egy híres sakkmester – egyes források szerint Paul Morphy világbajnok nagymester – megállt a kép előtt egy múzeumban. Hosszan tanulmányozta a sakktáblát, majd váratlanul megszólalt:

„Ez nem sakk matt. A királynak még van egy lépése.”

Ez az egy mondat azóta bejárta a világot. Mert nemcsak a sakkról szól – hanem rólunk. Az életünkről, a reményről, a hitről, az újrakezdésről. Mert lehet, hogy úgy érezzük, minden elveszett, de a valóságban még van választásunk. Még van egy lépésünk. Még nem vesztettünk el mindent.

 

„A jelen nem végállomás”

A „Sakk matt” című festmény – és a hozzá kapcsolódó történet – mélyebb jelentést hordoz: semmi sem végleges, még ha annak is tűnik.

A kudarc, a fájdalom, a veszteség, a kétségbeesés – ezek nem végpontok, hanem állomások. A félelem nem azt jelzi, hogy nincs tovább, hanem azt, hogy valami fontos történik. A nehézség nem azt mutatja, hogy nincs remény, hanem azt, hogy átalakulás előtt állunk.

A festmény ezt az üzenetet vizuálisan és érzelmileg is elénk tárja: ne higgyünk mindig annak, amit elsőre látunk. A kétségbeesés mögött ott a lehetőség.

„A tárlatvezető azt mondta, hogy a festmény egy ember vereségét mutatja az ördöggel szemben. De egy sakkmester észrevette, hogy az ember királya még léphet.”
(fordítás az angol eredetiből: "The tour guide told people it's about a man losing to the devil. But apparently a chess champion noticed the man's king could still move.")

Ez a nézőpontváltás az, amit mindannyian átélhetünk, ha a saját „sötét táblánkra” más szemmel nézünk.

„A félelem és a nehézség nem a vég – hanem újjászületés”

A festmény mélységes spirituális és pszichológiai rétegeket is megmozgat. Egyes keresztény gondolkodók Krisztus győzelmét látják benne a reményvesztett világ felett. Mások a mentális egészség felől közelítik meg: a depresszió, a szorongás vagy a kiégés nem végpont, hanem a gyógyulás előszobája lehet.

Ez a gondolat különösen fontos ma, amikor sokan érzik úgy, hogy „nincs kiút”, hogy „mindent elrontottak”, vagy „túl késő újrakezdeni”. A „Sakk matt” története azt üzeni: sosem késő.

 

Mit tanulhatunk ebből mi, a hétköznapi életben?

  1. Ne fogadd el az első ránézésre véglegesnek tűnő helyzeteket. Nézz rá újra. Lehet, hogy valami rejtve maradt.
  2. Kérj segítséget. Ahogy a sakkmester más szemmel nézett a táblára, úgy egy kívülálló is új perspektívát adhat.
  3. Ne félj a káosztól. A rend sokszor éppen abból születik.
  4. Tudd: a változás egy lépéssel kezdődik. Nem kell tudnod az egész játszma kimenetelét – csak tedd meg azt az egyetlen mozdulatot, amit most tudsz.

 

„A Királynak még van egy lépése.”

Ez az egy mondat lehet ima, lehet mantra, lehet életelv.

Használhatod akkor, amikor feladnád. Amikor minden kilátástalannak tűnik. Amikor úgy érzed, hogy az „ellenfél” – bármi legyen is az: körülmény, fájdalom, múlt – győzött.

A Királynak még van egy lépése.
És ez a lépés a tiéd lehet.

A művészi alkotások gyakran nem csupán szépséget, hanem reményt is közvetítenek. A Sakk matt című festmény és a hozzá kapcsolódó legenda arra emlékeztet minket: az élet nem mindig az, aminek elsőre látszik. A legnagyobb sötétségben is ott lehet egy új kezdet, egy váratlan fordulat – ha nyitottak vagyunk meglátni azt.

Ne higgy el mindent, amit a félelem mond.
Ne vedd véglegesnek azt, amit az elméd lezártnak lát.
Mert a játszma csak akkor ér véget, ha te úgy döntesz.

-Reni